Cechy zegarków, którymi się kierować przy wyborze czasomierza

Wybierając dla siebie wymarzony zegarek, powinniśmy wziąć pod uwagę jego funkcjonalność, przeznaczenie i jakość urządzenia oraz jego poszczególnych elementów. Połączenie tych trzech cech pozwoli nam na wybór zegarka idealnego dla nas.

Przeznaczenie zegarka

Niezwykle istotne jest to, w jakich sytuacjach będziemy używać zegarka. Czy potrzebny nam, aby go nosić w pracy, na spotkania biznesowe, czy też po prostu podczas codziennych zajęć lub w trakcie uprawiania sportu. Jeżeli szukamy zegarka, który będzie się dobrze prezentował przy garniturze i eleganckim stylu to zdecydujmy się na wyważony produkt dobrej marki, najlepiej w stonowanym kolorze. Zegarek nie powinien być zbyt duży ani ciężki. W innym wypadku będzie zahaczał o krawędź koszuli i zbyt mocno się eksponował, co nie jest ani wygodne, ani eleganckie. Musi łączyć w sobie swoistą elegancję i subtelność. Na co dzień możemy pozwolić sobie na zegarek bardziej na luzie. W odważniejszych nawet awangardowych kolorach, o większym wyświetlaczu i bardziej nieregularnych kształtach. Zupełnie inne cechy powinien mieć zegarek sportowca. Musi być on przede wszystkim wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Korzystnie jest, jeśli jest wodoodporny i wielofunkcyjny. Musi posiadać krokomierz, stoper, miernik temperatury oraz alarm.

Koperta, szkiełko i mechanizm

Przy wyborze zegarka musimy zwrócić uwagę na jego serce, czyli mechanizm zegarka. Wyróżniamy zegarki cyfrowe oraz mechaniczne. Te pierwsze są uznawane za nowocześniejsze oraz dokładniejsze. Są też mniej awaryjne i nie muszą być tak często serwisowane. Zegarki mechaniczne uznawane są natomiast za bardziej eleganckie i kosztowniejsze. Dużo istotniejsza jest jednak koperta, czyli opakowanie mechanizmu zegara. W tym przypadku wybieramy pomiędzy wytrzymałością, wygodą, a modą. Najbardziej wytrzymałe na uderzenia i zgniecenia są koperty wykonane z karbonu czy stali. Potrafią one znieść nacisk nawet kilkudziesięciu kilogramów bez negatywnych efektów ubocznych dla działania samego mechanizmu.

Zupełnie inne zalety mają oprawy wykonane z silikonu czy drewna. Są wygodniejsze i lżejsze. O ile zegarek ze stali ważyć może nawet do stu czterdziestu gramów, to produkt z drewna raczej nie będzie cięższy niż czterdzieści gramów. Analogicznie ma się rzecz ze szkiełkiem. Decydując się na dany materiał, wybieramy go pod kątem wytrzymałości i odporności na zarysowania. Za najlepsze i najefektywniejsze uznaje się szkiełka z szafiru naturalnego. Za najmniej wytrzymałe te plastikowe.

Bransoletka czy pasek?

Bransoletka bardziej pasuje do zegarków stalowych i z elementami metalowymi. Jeśli jest wykonana z pełnych ogniw, może być niezwykle wygodna i nie ciągnąć włosów. Pasek jest bardziej komfortowy i nie powoduje podrażnień i uszkodzeń mechanicznych skóry. Ma jednak tę właściwość, że bardzo szybko wchłania pot oraz zapach perfum. W efekcie zużywa się, a w sytuacjach skrajnych nawet odbarwia. Dlatego przy wyborze zegarka z paskiem, zadbajmy o to, by można go było łatwo i przede wszystkim tanio wymienić na nowy.

Komentarze Facebooka