Czym jest rotomat i co warto o nim wiedzieć?

Większość dostępnych obecnie zegarków wyposażona jest w mechanizmy automatyczne. Oznacza to, że nie musimy ich nakręcać. Odbywa się to samoistnie wówczas, gdy zegarek jest przez nas użytkowany. Ma jednak i swoje wady: kiedy zegarek zdejmiemy z ręki, pojawia się ryzyko jego zatrzymania. Czasami wystarczy dzień, aby czasomierz przestał działać. Jeśli zegarek będzie nieużytkowany przez długi czas, musimy nawet liczyć się z jego zniszczeniem. Aby tego uniknąć, zaczęto stosować rotomaty. Czym są? Jaka jest ich rola?

Zegarek wyposażony w klasyczny mechanizm automatyczny nie wymaga od nas zbyt wiele. Wystarczy za pomocą pokrętła ustawić wskazówki, aby pokazywał właściwą godzinę. Jeżeli jednak postawiliśmy na model mający takie dodatkowe funkcje, jak na przykład datownik sprawa nieco się komplikuje. Każda funkcja musi być bowiem ustawiona oddzielnie. Sposobem na dobre działanie zegarka automatycznego jest jego ciągłe pozostawianie w ruchu, czyli obecność na naszej ręce.

Jeżeli z jakichś powodów nie możemy zegarka nosić stale, ruch należy mu zapewnić nieco inaczej. To właśnie wtedy warto zaopatrzyć się w rotomat, czyli urządzenie, którego zadaniem jest symulowanie ruchu naszego nadgarstka. W sklepach znajdziemy rotomaty bardzo różne. Skonstruowane są one tak, że wyglądają niczym pudełko. W zdecydowanej większości przypadku mają szybkę, która zapewnia nam nieustanny podgląd zegarka. Jest idealna dla osób lubiących kolekcjonować, a następnie podziwiać swoje zegarki. We wnętrzu takiego pudełka umieszczony jest ruchomy uchwyt. To właśnie na nim lokujemy zegarek. Następnie niewielki silniczek wprawa uchwyt w ruch. W sprzedaży dostępne są modele, które podłączać trzeba do gniazdka, jak i te, które zasilane są baterią.

Rotomaty, które dostępne są dzisiaj to już nie tylko urządzenia mające za zadanie imitować naturalny ruch naszych rąk. Stanowią obecnie piękne gabloty, w których można prezentować swoje zegarki. I nie ma tu znaczenia czy umieścimy w nich drewniane zegarki, czy też klasyczne modele wykonane z najczęściej wykorzystywanych materiałów. Co więcej, w sprzedaży dostępne są rotomaty, w których umieścić można więcej jak jeden zegarek. Nie brakuje także modeli rozbudowanych, które mają zamontowane oświetlenie ledowe. Dzięki temu nasza kolekcja zegarków prezentuje się jeszcze lepiej.

Czy na zakup rotomatu powinien zdecydować się każdy posiadacz zegarka z mechanizmem automatycznym? Z pewnością nie. To rozwiązanie polecane osobom, które z różnych powodów nie zawsze noszą zegarek. Jeśli zależy im na trwałości swojego czasomierza, nie chcą przykładać się do pogorszenia jego stanu technicznego, zakup rotomatu będzie świetną decyzją. Jeżeli jednak z zegarkiem nie rozstajemy się w zasadzie nigdy, będzie to zbędny wydatek, który na nic się nie zda.

W rotomatach umieszczać można zarówno nietypowe zegarki drewniane, jak i modele klasyczne znane od lat. Trzeba jednak pamiętać, że jest to urządzenie przeznaczone do czasomierzy z mechanizmem automatycznym. Innych zegarków nie ma po co wkładać do tajemniczego pudełka.

Komentarze Facebooka