Nie tylko przyjemne w dotyku – zalety zegarków z drewna

Drewniane zegarki przebojem wdarły się do świata mody i powoli dystansują podobne produkty wykonane z metalu czy silikonu. Ich zalety są doceniane przez liczne rzesze konsumentów, czego efektem jest rosnąca z roku na rok sprzedaż produktów tego typu.

Moda i ekologia

Zegarki wykonane z drewna zaczęły być modne w połowie lat dziewięćdziesiątych. Okres ten wiążę się z rosnącą świadomością ekologiczną społeczeństw Europy oraz Ameryki. O ile wcześniej symbolem statusu był przepych i cena, a klasę zegarka wyznaczała marka i jego wartość, to u schyłku wieku znacznie bardziej zaczęto cenić społecznie zaangażowaną konsumpcje. Drewno pozyskiwane z odzysku nadawało się tu idealnie. Zwłaszcza że w początkowej fazie sprzedaż prowadzona była pod hasłem „kupując zegarek. Sadzisz jedno drzewo”. Produkt zyskał w ten sposób uznanie wśród klasy średniej i miejskich aktywistów.

Współcześnie ekologia nadal pozostaję ważną zaletą zegarków z drewna. Materiał ten jest uznawany za przyjazny dla człowieka, a jego użycie nie powoduje skutków ubocznych dla środowiska i ludzkości. Dodatkowo wiele zegarków z drewna wykonuje się ręcznie. Współgra to z rosnącą popularnością wyrobów handmade.

Zalety zegarków z drewna

Warto jednak wspomnieć, że zegarki z drewna swoją popularność nie zawdzięczają tylko i wyłącznie modzie i ekologicznym sympatiom. Drewno jest materiałem przyjaznym i obcowanie z nim jest przyjemniejsze niż kontakt z metalem. Skóra w kontakcie z drewnem nie uczula się i nie męczy. Drewno nie powoduje podrażnień oraz uszkodzeń mechanicznych. Efektem zegarki wykonane z drewna nosi się lepiej, wygodniej i komfortowo. Nie bez znaczenia jest też fakt, że są one wyjątkowo lekkie. Ważą średnio trzy razy mniej niż podobne produkty wykonane z metalu. O ile zegarek stalowy może osiągać wagę od dziewięćdziesięciu do stu czterdziestu gramów, to drewniany zegarek rzadko osiąga wagę powyżej czterdziestu gramów.

Z racji wykorzystania materiału oraz faktu, że zegarki wykonuje się ręcznie, to są one niepowtarzalne. W dobie, kiedy króluje system taśmowy, a poszczególne produkty ulegają uniformizacji, klienci chętnie wybierają przedmioty, które są tworzone z zaangażowaniem i cechuje je wyjątkowość. Do tworzenia zegarków najchętniej wykorzystuje się bambus. Ma on specyficzny, przyjemny wygląd i kolor. Jest też niezwykle lekki, a jednocześnie stosunkowo twardy. W skali twardości Janka zyskuje nieco ponad tysiąca trzystu jednostek.

Równie chętnie wykorzystywany jest heban. Jest to drewno jeszcze twardsze i uzyskuje prawie tysiąc pięćset jednostek w skali twardości. Ma wyjątkowy specyficzny kolor, który jest rozpoznawalny i powszechnie kojarzony z wysokim statusem społecznym i elegancją. Jednocześnie heban podobnie jak drzewo sandałowca daję się stosunkowo łatwo kształtować.

Wbrew powszechnemu przekonaniu zegarki drewniane są żywotne i ich trwałość nie odbiega od produktów wykonanych z metalu. Choć drewno jest materiałem mniej odpornym na uszkodzenia mechaniczne, to sam mechanizm jest taki sam jak w produkcie wykonanym z innego materiału.

Komentarze Facebooka