zegarek

Zawód zegarmistrza dzisiaj

Kiedyś zegarmistrz był otoczony aurą tajemniczości. Właściwie to nie był zawód ale coś w rodzaju sztuki magicznej. Tak było w średniowieczu, kiedy nauka nie była rozpowszechniona, bo nie rozpoczął się jeszcze bogaty w odwołania do antyku i podróże geograficzne oraz w wynalazek druku renesans. Dopiero w okresie odrodzenia zawód zegarmistrza zaczął być normalnym rzemiosłem, z którego można było oficjalnie utrzymywać się. Co jeszcze warto wiedzieć o tym zawodzie?

Od producenta do usługowca

Współczesny zegarmistrz znacznie różni się od tego z dawnych lat. Kiedyś przedstawiciel tego zawodu zajmował się projektowaniem i produkcją zegarków. Szczególnie takie uprawianie zawodu było rozpowszechnione w XIX wtedy w Europie i na całym świecie kwitł wielki handel i każdy chciał mieć zegarek. Dzisiaj produkcją i handlem zegarkami zajmują się wielkie firmy produkcyjne, a zegarmistrz zajmuje się wyłącznie naprawą i konserwacją zegarków. I to nie tylko mechanicznych, ale także tych elektronicznych o skomplikowanych mechanizmach.

Współczesny zegarmistrz prowadzi oczywiście często własną działalność. Musi więc troszczyć się o rozległe kontakty z dostawcami części czasomierzy i producentami zegarków. Czasami warsztat zegarmistrzowski połączony jest ze sklepem sprzedającym zegarki. Zegarmistrz zatem, obok umiejętności rzemieślniczych, powinien mieć też umiejętności interpersonalne. Powinien również umieć wypowiadać się elokwentnie i zegarkach, powinien po prostu dużo o nich wiedzieć, wówczas wyda się kontrahentom profesjonalistą. Przy czym trzeba zauważyć, że zarówno naprawa jak i handel zegarkami to dziedziny wyjątkowo fachowe i wymagające niezwykłej wiedzy na temat elektroniki, metalurgii czy mechaniki precyzyjnej. Czasem zegarmistrz musi znać się także na jubilerstwie.

Cierpliwość przydatna w tym zawodzie

zegarek
zegarek

Jakie cechy charakteru ma zegarmistrz? Na pewno w tym zawodzie przydają się duże zdolności manualne, bo mechanizmy zegarków to bardzo delikatne, skomplikowane rzeczy. Trzeba mieć zresztą nie tylko sprawne ręce, ale też cierpliwość, bo zawód ten wymaga czasem godzinnego dłubania z czasomierzach. Inną cechą ważną w tym zawodzie jest umiejętność logicznego myślenia. Zegarmistrzowie dodają jeszcze jedną ważną cechę potrzebną w tym rzemiośle. Otóż potrzebny jest tutaj swoisty spryt. Spryt ten potrzebny jest do tego, aby znajdować błędy w mechanizmach. Cecha ta wynika także ze zdolności logicznego myślenia. Inną cechą jest wytrwałość, zegarmistrz nie powinien poddawać się. Czasami przed długi czas nie udaje się naprawić zegarka, ale dzięki wytrwałości i cierpliwości udaje się pokonać trudy.

Wydawałoby się jednak, że wraz z rozwojem smartfonów zegarki odejdą w zapomnienie. Dzisiaj można przecież szybko sprawdzić godzinę w telefonie. Okazuje się jednak, że to tylko złudzenie i że zegarmistrzowie długo jeszcze będą mogli cieszyć się swoim zawodem. Sprawdzanie godziny w telefonie jest bowiem zdecydowanie bardziej rozpraszające, gdyż telefon kusi tysiącem rozpraszaczy typu wiadomości czy maile. Zegarek jest prostszy, poza tym cieszy się wciąż większą renomą. Często zegarek mówi o klasie osoby, która go nosi.

Komentarze Facebooka